I Blåvitt+.
Några av våra mest talangfulla spelare tog färjan över till Danmark.
I Blåvitt+ får du en exklusiv inblick i den två dagar långa resan, där det bjöds på tufft motstånd hos FC Midtjylland.
Ledarstaben kring U21 och Spetsgruppen åkte tillsammans med en ung och hungrig trupp över Kattegatt för en träningsmatch mot FC Midtjylland Next Generation.
I Blåvitt+ får du en exklusiv inblick i resan, samt hör ledare berätta om arbetet med Spetsgruppen.
Allt detta i del två om Spetsgruppen.
I reportaget ser och hör du tränarnas syn om matchen. Du hör även spelarna Hugo Olsson och Oliver Månsson om dagarna i Danmark.
Under matchdagen satte vi en mikrofon på Marcus Berg och du får hänga med in i omklädningsrummet före, under och efter matchen.
Du hör dessutom Lee Baxter prata om steget mellan akademi och A-lag, om Spetsgruppen och hur man formar framtida blåvita A-lagsspelare.
Det här är ett reportage du inte vill missa.
Detta är andra delen av serien om IFK Göteborgs Spetsgrupp. Har du missat första avsnittet när vi följer Alfons Borén och när tränarna berättar om satsningen om Spetsgruppen?




