50/50-lotteri tillsammans med Mobill

En klassiker gör comeback – i ny digital form.

I samband med söndagens hemmamatch lanserar vi tillsammans med vår huvudpartner Mobill det nya 50/50-lotteriet.

Du hittar lotteriet i Mobill-appen.

Magnus Andreasson, kommersiell chef i IFK Göteborg, ser lotteriet som ytterligare ett inslag i matchdagsupplevelsen.

– 50/50-lotteriet är ett klassiskt inslag i det svenska föreningslivet och något många supportrar har frågat efter genom åren eftersom de ser att väldigt många föreningar har dem. Vi är väldigt glada över att kunna ta detta digitala steg tillsammans med Mobill, säger han.

Lotteriet fungerar precis som tidigare – 50 procent av intäkterna går till en ensam vinnare, som presenteras under matchens andra halvlek, och resterande 50 procent går oavkortat till föreningens akademiverksamhet och IFK Göteborg Skol IF.
Vi har ett lokalt speltillstånd som gör att du kan spela när du är inom Göteborgs kommungräns.

Så enkelt är det att vara med:

  1. Ladda ner Mobill-appen
  2. Registrera ett betalkort
  3. Köp dina 50/50-lotter direkt i appen

Redan på fredag tjuvstartar lotteriet. Dragningen sker under andra halvlek i söndagens match – så håll utkik på storbildsskärmen.

– Det här är ytterligare ett sätt för oss på Mobill att stötta idrotten, och i det här fallet specifikt IFK Göteborg. Vi har ett starkt partnerskap och det är roligt att vara med och ”ta tillbaka” 50/50-lotterna efter flera år utan dem. Extra glädjande är också att Blåvitt har valt att deras halva av potten ska gå direkt till ungdomsverksamheten. Så ladda ner appen, stötta Blåvitt och var med och tävla, säger Joakim Held, VD på Mobill.